10/29/21

Maardu uue kultuurikeskuse arhitektuurikonkursi tulemused

Maardu Linnavalitsus kuulutas mais välja Maardu uue kultuurikeskuse hoone üldise ruumilise lahenduse arhitektuurivõistluse, mille eesmärgiks on ideekavandi kaudu parima tervikliku visiooni saamine Maardu linna uue kultuurikeskuse rajamiseks. Täna, 14. oktoobril kuulutati konkursi võitjaks arhitektuuri ja disaini stuudio DOKK Architects OÜ eskiis KOOSKÄIM. Viie parima võistlustööga saab tutvuda alates 19. oktoobrist Maardu Vaba Aja Keskuses (Keemikute 12b).

KOOSKÄIM. DOKK Architects OÜ

Maardu linnapea Vladimir Arhipovi sõnul on uus kaasaegne kultuurikeskus väga oodatud maardulaste ja loomekollektiivide poolt ning ideekonkursi korraldamine on esimene samm selle keskuse rajamise suunas. „Arhitektuurse ideekonkursi tulemusena saime viis parimat arhitektuurset nägemust, mis arvestavad kavandatava kultuurikeskuse vajadustega ning vastavad tänapäeva nõudmistele" sõnas linnapea.

Ettenähtud ajaks laekus konkursile 13 kvalifitseerimistingimustele vastavat võistlustööd, mille seast valis konkursi žürii välja 5 auhinnalist tööd. I koha ja preemia summas 9000 eurot sai võistlustöö KOOSKÄIM, DOKK Architects OÜ. II koha ja preemia summas 7000 eurot pälvis võistlustöö ALKEEMIK, Molumba OÜ. III koha ja preemia summas 5000 eurot sai võistlustöö LAVA , DAGOpen OÜ. Ergutuspreemiad summas 2000 eurot saavad eskiisid LAVA, Projekt Kuubis OÜ ja eskiis PÄRG, Projektibüroo OÜ.

Žürii liikmete sõnul õnnestus võidutöö autoritel põimida esinduslikkust argise asjalikkusega – tegemist on hea ja Maardut linnalises kontekstis kõnetava lahendusega. Hoone plaanilahendus on funktsionaalne ning fuajee on esinduslik ja muljetavaldav, avatud õhuruumiga ja trepistikuga. Välisruum on detailselt läbi lahendatud ning on paljude erinevate kasutusvõimalustega ja tegevustega, hoonele juurdepääsu suunad on loogilised ja hästi lahendatud. Hoone arhitektuurne lahendus on ümbritseva maastikulahendusega heas kooskõlas ning sobitub ümbritseva hoonestusega. Sobivas mastaabis amfiteater ja turuplatsi sidumine tervikusse on õnnestunud ja hea võte.

Konkursi lähteülesande kohaselt peab kultuurikeskuses olema suur saal (ca 400 inimesele), väike saal (ca 100 inimesele), koreograafia saal, koorilaulusaal, laulu/tantsustuudio ruumid, orkestri/bändiruum/pillihoidla, huviringide ruumid (min 2 ruumi), multifunktsionaalsed ruumid Maardu kultuuriseltside kasutuseks (min 5 ruumi), samuti kohvikuruumid ja Maardu muuseumi ruumid (ca 100 m2). Kultuurikeskuse suletud netopind on ligi 2800 m2.

Võistluse žüriisse kuulusid Maardu linnapea Vladimir Arhipov,  Maardu Kultuuri- ja infokeskuse direktor Igor Jermakov, Maardu linnaarhitekt 1993 – 2021 Riina Liivamägi ja Eesti Arhitektide Liidu liikmed: volitatud arhitektid Martin Melioranski, Karin Bachmann ja varuliikmena Kristel Niisuke.

Uus kultuurikeskus hakkab paiknema Karjääri 4 kinnistul olemasoleva Rahvamaja asukohas. Järgmisel aastal plaanitakse alustada kultuurikeskuse hoone projekteerimisega.

KOOSKÄIM. DOKK Architects OÜ

KOOSKÄIM. DOKK Architects OÜ

KOOSKÄIM. DOKK Architects OÜ

I koht võislustöö eskiis KOOSKÄIM, DOKK Architects OÜ 

II koht  võistlustöö ALKEEMIK, Molumba OÜ

III koht võistlustöö LAVA , DAGOpen OÜ

Ergutuspreemia eskiis LAVA, Projekt Kuubis OÜ 

Ergutuspreemia eskiis PÄRG, Projektibüroo OÜ
 

Konkursil hinnatud tööde nimekiri:

1. PAUS
2. DOKK Architects OÜ /KOOSKÄIM
3. ARFA
4. KONTSERT
5. Projektibüroo OÜ/PÄRG
6. Projekt Kuubis OÜ/LAVA (1)
7. MAAARDU
8. RUUM RUUMIS
9. molumba osaühing/ALKEEMIK
10. MAART
11. KULTUURI MAJAD
12. DAGOpen OÜ/LAVA (2)
13. MARU

 

Kõigi esitatud tööde ning žürii kommentaaridega on võimalik tutvuda siin.