Uudised
Maardu Linnavalitsuse kommentaar sotsiaalmeedias leviva valeinfo kohta
Maardu Linnavalitsus on teadlik sotsiaalmeediaplatvormil TikTok levivast venekeelsest videost, milles esitatakse nimeline ja sisuliselt alusetu süüdistus meie lastekaitsetöötaja suhtes. Videos esitatud süüdistustel puudub igasugune tõenduspõhine alus.
Lastekaitsetöö on väga vastutusrikas ja emotsionaalselt keeruline valdkond, kus spetsialistid tegutsevad alati lapse heaolu ja huvide kaitseks, lähtudes seadustest ning professionaalsest eetikanormidest.
Just seetõttu soovime jagada täpsemat infot selle kohta, kes on lastekaitsetöötaja, mida ta teeb ja millistes olukordades ta sekkub.
Kes on lastekaitsetöötaja ja mida ta teeb?
Lastekaitsetöötaja on spetsialist, kelle ülesanne on tagada iga lapse turvalisus, areng ja õiguste kaitse. Ta töötab selle nimel, et lapsed kasvaksid üles turvalises, toetavas ja arendavas keskkonnas.
Lastekaitsetöötaja igapäevane töö hõlmab:
- laste ja perede abivajaduse hindamist (nt kui laps jääb hoolduseta või on kahtlus väärkohtlemisele),
- abivajavate laste juhtumikorraldust, kus kaastakse ka teisi spetsialiste (õpetaja, psühholoog, politsei jms),
- sekkumist kiireloomulistes olukordades, kus lapse elu või tervis on ohus,
- perede nõustamist, toetavate teenuste pakkumist ja suunamist,
- koostööd koolide, lasteaedade, noorsootöö ja tervishoiuasutustega,
- vajadusel ka lapse ajutist eraldamist kodust, kui olukord on ohtlik ja muid lahendusi ei ole.
Millal lastekaitse sekkub?
Lastekaitsetöötaja EI sekku pereellu lihtsalt huvi pärast või kellegi arvamusel põhinevalt. Seaduse järgi sekkutakse ainult juhtudel, kui lapse heaolu on ohustatud.
Näiteks:
- Kui laps on vägivalla ohver või teda ähvardab oht kodus või väljaspool kodu (nt koolikiusamine, hooletusse jätmine).
- Kui vanem ei suuda last hooldada (nt sõltuvusprobleemid, rasked vaimsed häired).
- Kui laps ise ohustab oma elu või tervist (nt suitsidaalne käitumine, enesevigastamine).
- Kui keegi annab ametliku teate, et laps vajab abi (nt õpetaja, perearst, naaber, politsei, sõber).
- Kui laps satub hädaolukorda – üksi tänaval, joobes täiskasvanute seltsis, öösel kodust väljas jne.
Lastekaitsetöö on sageli nähtamatu, kuid selle mõjud on sügavad.
Lastekaitsetöötaja ei ole inimene, kes tuleb kedagi karistama – tema töö on märgata, kui laps võib olla ohus, ja leida viise, kuidas peret toetada. Ta puutub kokku olukordadega, kus laps jääb hooleta, kasvukeskkond on ebaturvaline, vanemad vajavad tuge või pere ei tule lihtsalt ise enam toime. Mõnikord tuleb sekkuda, kui lapse arengu või turvalisuse nimel on vaja teha raskeid otsuseid.
Need otsused ei pruugi alati vanematele meeldida. Näiteks võib juhtuda, et lastekaitsetöötaja soovitab perel võtta vastu teatud teenuseid, suunab lapse spetsialisti juurde või teeb järelevalvetoiminguid, mis tunduvad pealetükkivad. Mõnel juhul peab ametnik ka kaaluma, kas lapsele on kodune keskkond hetkel turvaline. Iga selline otsus sünnib põhjaliku kaalumise tulemusena ning eesmärk ei ole kunagi kedagi süüdistada, vaid kaitsta last.
On loomulik, et pingelistes olukordades tekib tugevaid tundeid ja mõnikord ka pettumust. Kuid inimeste eksitamine ja isiklikust pahameelest lähtuvate avalike süüdistuste ja hirmujuttude levitamine ei aita ei last ega perekonda. Vastupidi – see kahjustab inimesi, kes igapäevaselt töötavad selle nimel, et lastel oleks parem elu. Suure löögi saab ka laste ja perede usaldus lastekaitsesüsteemi vastu ning kogukonna soov abi otsida, kui nad päriselt seda vajavad.
Kutsume kõiki üles kriitiliselt suhtuma sotsiaalmeediasse postitatud infole ja mitte jagama kinnitamata süüdistusi. Valesüüdistuste levitamine võib kaasa tuua ka õiguslikke tagajärgi.
Kui kellelgi on tõsine ja sisuline mure, kutsume üles pöörduma Maardu Linnavalitsuse või vastava järelevalveasutuse poole ametlikus korras.
Usaldame oma spetsialiste ja seisame nende eest.