Uudised

« Tagasi

INFO UKRAINA SÕJAPÕGENIKELE

Seoses sõjaga Ukrainas, toetab Eesti riik igakülgselt sõjapõgenike vastuvõtmist Eestis.

Info Ukrainast Eestisse tulnud sõjapõgenikele on koondatud järgmistele lehtedele:

Üleriigiline portaal KRIIS.EE  https://kriis.ee/julgeolekuolukord-euroopas/info-ukraina-sojapogenikele

Tervisekassa https://www.tervisekassa.ee/inimesele/ukraina-sojapogenikele

Info Ukraina sõjapõgenikele tervishoiuteenuste osutamisest Eesti Vabariigis https://terviseamet.ee/et/ukraina#est

Haridus- ja Teadusministeerium -Ukrainast saabunud laps ja noor Eestis https://www.hm.ee/et/ukrainast-saabunud-laps-ja-noor-eestis

Infot elukoha registreerimise kohta leiab kriis.ee veebilehelt:

Eesti keeles: https://kriis.ee/julgeolekuolukord-euroopas/info-ukraina-sojapogenikele/elukoht

Vene keeles: https://kriis.ee/ru/situaciya-s-bezopasnostyu-v-evrope/dlya-bezhencev-iz-ukrainy/mesto-zhitelstva

Inglise keeles: https://kriis.ee/en/security-situation-europe/ukrainian-war-refugees/place-residence

Ukraina keeles: https://kriis.ee/uk-UA/dlya-bizhenciv-z-ukraini/perebuvannya-v-estonii/misce-prozhivannya

Ülevaade Ukraina kodanike võimalustest Eestisse tulla ja siin kohanemiseks abi saada

Eesti keeles Ukraina kodanike võimalused Eestisse tulla ja siin viibida | 427.21 KB | pdf

Ukraina keeles Огляд дійсних умов можливого приїзду громадян України до Естонії та їх адаптації | 436.57 KB | pdf

Inglise keeles Overview of the current conditions of the possible arrival and adaptation of Ukrainian citizens in Estonia | 431.21 KB | pdf

Vene keeles Обзор действующих правил для возможного прибытия граждан Украины в Эстонию и их адаптации | 446.48 KB | pdf

Mida peab tegema Ukraina sõjapõgenik Eestisse saabumisel?

  • Otsi majutuskoht (sugulased, tuttavad, vastuvõtupunktid)
  • Läbi esmane tervisekontroll vastuvõtukeskuses
  •  Broneeri aeg Politsei- ja Piirivalveameti esinduses ajutise kaitse (ehk aastase elamisluba) saamiseks või leia endale töökoht, et vormistada ajutine tööluba
  • Registreeri ennast Maardu linna elanikuks (Maardu Linnavalitsus, Kallasmaa 1)
  • Esita avaldus laste kooli või lasteaeda vastuvõtmiseks (Maardu Linnavalitsus, Kallasmaa 1)
  • Esita avaldus sotsiaaltoetuste saamiseks (Maardu Linnavalitsus, Kallasmaa 1)

Kui Sul on Eestis olemas ajutine viibimispaik, sea end rahulikult sisse. Seoses Venemaa sõjalise agressiooniga saavad Ukraina kodanikud ja nende pereliikmed sõltumata kodakondsusest Eestis ajutiselt edasi viibida ka siis, kui neil on viisa või muu viibimise alus puudu, lõppenud või lõpeb lähiajal. Eraldi viisa või muu viibimise aluse pikendamist taotleda vaja ei ole.

Kui Sul ajutine viibimispaik puudub, siis erinevates Eesti linnades tegutsevad sõjapõgenike vastuvõtupunktid, kus sind aidatakse majutuse ning muu esmavajalikuga, samuti jagatakse infot järgmiste sammude kohta.

  • Tallinn: Niine 2, Tallinn, avatud ööpäev läbi, kontakt +372 600 0677 (kõnedele vastatakse 9:00-18:00). Lähem info: www.tallinn.ee/sojapogenike-vastuvotukeskus-Tallinnas.
  • Tartu: Mõisavärava 1, avatud ööpäev läbi, kontakt +372 5377 0588. Lähem info: www.tartu.ee/et/ukraina-abiks
  • Pärnu: Pikk 18, avatud ööpäev läbi, kontakt +372 5349 9911
  • Rakvere: Rohuaia 12, avatud 09:00-21:00 (alates 15.03 24/7), kontakt +372 5350 2917 (kõnedele vastatakse 24/7)
Maardu linnal ei ole hetkel pakkuda sõjapõgenikele sotsiaalseid elamispindu, samas on olemas võimalus pakkuda esmast lühiajalist (1-7 päeva) majutust.

Kes saavad Eestis ajutise kaitse?

  • Enne 24.02.2022 Ukrainas elanud ja alates 24.02.2022 Eestisse saabunud Ukraina kodanikud ja nende pereliikmed.
  • Enne 24.02.2022 Ukrainas elanud ja alates 24.02.2022 Eestisse saabunud kodakondsuseta või muu kolmanda riigi kodakondsusega inimesed, kellel oli Ukrainas rahvusvaheline kaitse, samuti nende pereliikmed.

Ajutine kaitse on aastane elamisluba, mis annab Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele samad õigused nagu Eesti elanikele. Sõja jätkumisel Ukrainas saab ajutist kaitset vajadusel pikendada. Koos ajutise kaitse taotlemisega saab sõjapõgenik Eesti isikukoodi. Ajutise kaitse taotlemine ei ole sõjapõgenikule kohustuslik, kuid tagab sarnaselt Eesti elanikele ligipääsu erinevatele teenustele ja toetustele.

Sõjapõgeniku pereliige on abikaasa või elukaaslane, alaealine vallaline laps ja teised lähisugulased, kes elasid põgenikuga samas leibkonnas ja olid tema ülalpidamisel. Pereliikmeid käsitatakse perekonnana juhul, kui pere viibis ja pere elukoht oli juba enne 24. veebruari 2022. a Ukrainas.

Ajutine kaitse ei laiene Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele, kes elasid või viibisid Eestis enne 24.02.2022. Enne 24.02. Eestis viibinud Ukraina kodanikud ja nende pereliikmed saavad ajutiselt Eestisse edasi jääda ka juhul, kui nende viisavabaduse periood või viisa kehtivus on lõppenud.

Ajutist kaitset ja isikukoodi saanud ukrainlasi registreeritakse Maardu linna ning neil tekib õigus samadele toetustele nagu teistel Maardu elanikel.

Riiklikud ja Maardu linna toetused

https://www.sm.ee/et/sotsiaalkindlustushuvitised-ja-toetused

https://maardu.ee/et/taiendavad-sotsiaaltoetused

Ajutise kaitse taotlemine

Isikukoodi koos ajutise kaitse saamiseks peab esitama taotlus Politsei- ja Piirivalveametile. Isikukoodi täiskasvanud inimesele saab taotleda Maardu Linnavalitsuselt (Kallasmaa 1), mis edastab infot menetlemiseks Siseministeeriumile. Isikukoodi vormistamiseks lapsele on vaja pöörduda Politsei- ja Piirivalveameti poole.

Maardu rahvastikuregistri vastuvõtuaeg

TEISIPÄEVITI KL 9.00 – 12.00 ja 14.00 – 17.00

NELJAPÄEVITI KL 14.00 – 16.30

REEDETI  KL 9.00 - 12.00

Ajutist kaitset saab taotleda Politsei- ja piirivalveameti (PPA) teeninduspunktides Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres või Jõhvis. PPA loob ka mobiilsed menetluspunktid sõjapõgenike majutuskohtadesse. Nendest saab infot majutuskohtades kohapeal.

Ajutise kaitse taotluse esitamiseks teeninduspunktis tuleb eelnevalt  broneerida aeg https://broneering.politsei.ee /. Enne teeninduspunkti minekut soovitame täita taotlusankeedi kõigi pereliikmete kohta. Ankeedi saab vastuvõtupunktist, majutuskohast või PPA teenindusest.

Teeninduspunkti minnes võtke kaasa isikut tõendavad või muud dokumendid (nt sünnitunnistus). Kui teil dokumente ei ole, pöörduge enne ajutise kaitse taotlemist Ukraina saatkonda (Lahe 6, Tallinn, telefon +372 601 5815), kust saate oma isikut tõendavate andmetega sertifikaadi.

PPA teeninduspunktis tehakse teist dokumendifoto ja võetakse sõrmejäljed, seejärel võetakse vastu teie ajutise kaitse taotlus ja elamisloa taotlus. Kaitse andmise otsus tehakse üldjuhul kohe ning saate ka seda kinnitava paberil dokumendi.

Elamisloakaardi saate kätte 30 päeva jooksul alates taotlemisest samast PPA teeninduspunktist, kus taotluse esitasite.

PPA teeninduspunktide kontaktid Tallinnas: Tammsaare teenindussaal (A. H. Tammsaare tee 47,  Tallinn,  E-R 09:00-17:00) ja Pinna teenindussaal (P. Pinna 4, Tallinn, E-R 09:00-17:00)

Tervis ja arstiabi

Kõigile Ukrainast saabuvatele sõjapõgenikele on tagatud tasuta vältimatu arstiabi raske või eluohtliku terviserikke korral, sh vältimatu hambaravi ja ravi onkoloogia puhul, COVID-19 testimine ning COVID-19 vaktsineerimine ja rahvatervise kaitsega seotud tervishoiuteenused. Erakorralise tervisemurega pöörduge lähima haigla erakorralise meditsiini osakonda või helistage hädaabinumbril ☎️ 112.

Riiki saabunud Ukraina sõjapõgenikele teevad vastuvõtupunktides esmase tervisekontrolli kiirabi meedikud. Vastuvõtukeskustest suunatakse sõjapõgenikud üldisesse tervisekontrolli haiglavõrgu haiglates. Tervisekontrollis tehakse arstlik läbivaatus, nakkushaiguste uuringud, vajadusel vaktsineeritakse ja kirjutatakse välja vajalike ravimite retseptid. Üldine tervisekontroll on soovituslik ja ühekordne. Tervisekontrolli registreerumiseks tuleb pöörduda otse vastava piirkonna haigla poole: haiglate kontaktid sõjapõgenikele .

Tervisenõu saab inglise ja vene keeles perearsti nõuandmetelefonil 1220 (välismaa numbrilt helistades +372 634 6630). Vajadusel suunatakse inimene edasi hädaabi numbrile 112.

Apteegist saab ravimeid osta ka Ukrainas välja antud paberretseptiga, välja arvatud narkootilised ja psühhotroopsed ravimid. Apteekri jaoks peab olema üheselt arusaadav, milline ravim on inimesele määratud.

Ukrainast saabunud sõjapõgenikud saavad tervisemuredega (retsepti pikendamine, kroonilised haigused, muu tervisemure) pöörduda perearstikeskustesse, mille nimekiri on Tervisekassa kodulehel:  perearstikeskused

Maardu perearstidMaardu Tervisemaja, Kallasmaa 4

OÜ Perearst Nadežda Matõženko tel. 6003315  perearstnadezda@gmail.com.

OÜ Perearst Ljudmila Jazepova tel. 6060870       info@jazepovapak.ee

OÜ Perearst Viktoria Leleka tel. 6213545  leleka@hot.ee

Muuga Perearstikeskus         muugapak@gmail.com

Natalia Kurževa tel. 6060879 

Andrei Kovaljov tel. 6060868 

Julia Šugailo tel. 6060868

Maardu Perearstikeskus    maardu.pak@hotmail.com

Svetlana Kaasik tel. 6060863 

Magdalina Tšuprina tel. 6217352

 

OÜ Perearst Boriss Slepikovski tel. 6060869 boriss.slepikovski@gmail.com, Kallavere Haigla, Haigla 2

OÜ Perearst Liidia Bodnar tel. 6060880  doctor.l.bodnar@gmail.com, Kallavere Haigla, Haigla 2

Maardu tervishoiuasutused https://maardu.ee/et/tervishoiuasutused

Psühholoogilist tuge saab kriisitoe telefonilt 116 006 (+372 6147 393). Lisaks saab vestelda ka veebis aadressil www.palunabi.ee. Tugi on tagatud eesti, inglise ja vene keeles.

Eesti riik rahastab Ukraina põgenikele ka HIVi, tuberkuloosi või narkootikumide tarvitamisega seotud raviteenuste pakkumist. Lisainfo Tervise Arengu Instituudi kodulehel.

Info tervishoiuteenustest Ukraina sõjapõgenikele terviseameti veebilehel.

Töötamine

Ajutise kaitse saanud ukrainlased saavad kohe pärast kaitse saamist tööle asuda, neil on õigus end töötuna arvele võtta ning saada tööturuteenuseid ja -toetusi samadel alustel Eesti teiste alaliste elanikega. Loe lähemalt töötukassa kodulehelt.

Kohanemisfaasis on kõige olulisemad erinevad info- ja nõustamisteenused, mis aitavad Eesti tööturuolukorda ja oma võimalusi mõista. Samuti on töötukassa kaudu võimalik vajadusel saada eesti keele õpet.

Kui Eestis juba varem olnud Ukraina kodanikud soovivad ka pärast praeguse tööloa lõppu töötamist jätkata, peab tööandja nende töötamise uuesti Politsei- ja Piirivalveametis registreerima.

Töövõimaluste leidmiseks tuleks pöörduda töötukassa poole. Ukrainlaste tööturule aitamiseks on planeerimisel tööturuteenuste ja -toetuste seaduse muudatus, mis võimaldaks Ukrainast ajutise viibimisalusega tulevatele inimestel tööotsijana arvele tulla ja töötukassast töövahendust saada, et aidata neid töö leidmisel.

Töötukassa juba koondab vabade töökohtade pakkumisi Ukrainast saabunud inimestele https://www.onlineexpo.com/ee/tookohad-ukrainlaste-jaoks-eestis/

Haridus

Eesti on valmis pakkuma Ukraina lastele ja noortele võimalusi koolitee jätkamiseks nii alus- ja üldhariduses kui ka kutse- ja kõrghariduses. Kooli- või lasteaiakoha leidmiseks tuleb pöörduda kohaliku omavalitsuse poole.

Ukrainast tulnud õpilastele pakutakse võimalust haridustee jätkamiseks nii alus- ja üldhariduses kui ka kutse- ja kõrghariduses.

  • Alusharidus, lasteaiad ja -hoiud eelkooliealistele lastele (1,5–7-aastastele).
  • Põhiharidus, üldhariduskoolides koolikohustuslikele (7–17-aastastele) lastele ja noortele.
  • Kesk-, kutse- ja kõrgharidus, gümnaasiumide, kutsekoolide, rakenduskõrgkoolide ja ülikoolide vahendusel.
  • Huviharidus ja -tegevus, huvikoolides, üldhariduskoolides ja avatud noortekeskustes, reeglina alates 7. eluaastast.
  • Noorsootöö, avatud noortekeskustes ja noorteorganisatsioonides 7–26-aastastele.

Kõikidele Ukrainast tulevatele koolikohustusega lastele püütakse koostöös kohalike omavalitsustega tagada esimesel võimalusel koolikoha. Kui laps Eestisse saabub, siis saab lapsevanem teha kirjaliku avalduse koolile või kohalikule omavalitsusele.

Lasteaiakoha taotlemiseks tuleb ühendust võtta kohaliku omavalitsusega, kes selgitab vastuvõtutingimusi ja annab ülevaate nõutavatest dokumentidest lähtudes linnavalitsuse poolt kehtestatud korrast.

Lasteaiakoha taotlemine algab kirjaliku avalduse esitamisega lapsevanema poolt valitud lasteaeda või kohalikule omavalitsusele. Kui soovitud lasteaias on vaba koht, siis võetakse laps vastu.

Maardu Linnavalitsus asub aadressil Kallasmaa 1 (vastuvõtu ajad)  ning küsimustega hariduse teemal saab pöörduda Vaido Niinesalu poole eesti ja vene keeles  emailile vaido.niinesalu@maardu.ee või helistada telefonil 6060748. 

Maardu koolid https://maardu.ee/et/koolid

Maardu lasteaiad https://maardu.ee/et/lasteaiad

 

Võimalused Ukraina inimeste abistamiseks.

Eesti Punane Rist - https://redcross.ee/

Algatus "Ukraina heaks!" https://www.ukrainaheaks.ee

Konkreetsed abipakkumised (nt majutamiseks) palume nii inimestel kui ettevõtetel sisestada https://www.pagulasabi.ee/paku-abi.

Pagulasabi koordineerib abipakkumisi ja hoiab sidet riigiasutustega. Abipakkumised saab sisestada https://www.pagulasabi.ee/pakuabi. Kirjutada saab ka sotsiaalkindlustusameti aadressile ukraina@sotsiaalkindlustusamet.ee.

Rahalisi annetusi saab teha pangaülekandega:

MTÜ Eesti Pagulasabi, EE791010220258852223

MTÜ Mondo, EE491010220099409013

MTÜ Ukraina Kultuurikeskus, EE401010220229090221​

Küsimuste korral helistada riigiinfo telefonil 1247

Migratsiooninõustajad migrationadvice@politsei.ee 612 3500 E–R 9–15

Maardu linna poolt makstavate sotsiaaltoetustega seotud küsimustele vastatakse eesti ja vene keeles emailil olga.demysheva@maardu.ee ja tel 6060747. Toiduabi teemal saab nõu tel 588 59193.