Maardu õpilasmalev – 25 aastat noorte töö- ja arengukogemust
Maardu õpilasmalev on linna pikaajaline ja hinnatud noorte suveprogramm, mis tegutseb Maardus aastast 2000. Malev pakub Maardu noortele võimalust astuda oma esimesi samme tööelus, arendada üldpädevusi ning saada osa sisukast ja väärtuspõhisest suvest. Igal aastal osaleb malevas kuni 300 noort, kes saavad töötasu ja võimaluse osaleda mitmekesistes arendavates tegevustes.
Maardu Linnavalitsus toetab noorte töötamist õpilasmalevas ning katab noorte tööjõukulusid.
Eesmärk – rohkem kui lihtsalt suvetöö
Maardu õpilasmaleva eesmärk ei ole üksnes pakkuda noortele suvist töökohta, vaid kujundada hariv ja toetav keskkond, kus töö, õppimine ja isiklik areng on tasakaalus. Malev aitab noortel:
- saada esmane töökogemus ja arendada tööharjumust
- mõista tööõiguse ja tööohutuse põhitõdesid
- õppida meeskonnatööd ja suhtlemisoskust
- teha teadlikke tuleviku- ja karjäärivalikuid
- arendada iseseisvust ja vastutustunnet
- anda oma panus kogukonna heaks
Kellele malev on mõeldud?
Malevasse on oodatud 13–26-aastased Maardus elavad või õppivad noored, kes soovivad suvel aktiivselt tegutseda, midagi uut õppida ja töömaailmaga esmakordselt tutvust teha. Osalemine on noorele tasuta, töö eest makstakse töötasu. Malev toimub kolmes vahetuses, igaüks kestusega kaks nädalat. Noored teevad tööd tööpäevadel 4 tundi päevas. Kõik tegevused on turvaliselt korraldatud ja noort toetavad kogenud rühmajuhid.
Kuidas malev töötab?
Malev tegutseb kolmes vahetuses suve jooksul. Noored töötavad väikestes rühmades, kus iga rühma juhendab väljaõppe saanud rühmajuht, kes on noorte jaoks nii töökorraldaja, toetaja kui ka eeskuju. Tööpäevad algavad ühise koosolekuga, kus jagatakse ülesanded ja tuletatakse meelde ohutusnõuded.
Tööandjaks on linnaettevõte Maardu Linnavarahooldus OÜ, mis tegeleb linna alade hoolduse ja heakorraga. Noored töötavad linna eri piirkondades – parkides, haljasaladel, lasteaedade ja koolide territooriumil, aidates hoida ja kujundada oma kodulinna.
Kõik noored töötavad töölepingu alusel, läbivad tööohutuse ja esmaabi juhendamise, ning neile makstakse tehtud töö eest tasu.
Õppimine läbi kogemuse
Lisaks praktilisele tööle kuulub maleva kavasse sihipärane mitteformaalne õpe, mis toetab noorte arengut ja valmistab neid ette edasiseks haridus- ja tööeluks. Töötubades ja mängulistes tegevustes käsitletakse teemasid nagu:
- tööõigus ja tööohutus
- karjäärivalikud ja CV koostamine
- rahatarkus ja isiklik eelarve
- digipädevused ja turvaline käitumine internetis
- esmaabi ja tegutsemine ootamatus olukorras
- eneseväljendus, loovus ja meeskonnatöö
Õppetegevused toimuvad koostöös oma valdkonna kogenud koolitajatega ning on üles ehitatud viisil, mis on praktiline, arusaadav ja noortepärane.
Noortealgatused ja loovus
Malev annab noortele võimaluse ka ise panustada programmi sisusse. Noored saavad pakkuda välja ideid, korraldada oma rühmas ühistegevusi, juhtida miniprojekte ja arendada iseseisvust. Eriti aktiivsetele on võimalus osaleda loomingulises tiimis, mis viib läbi tegevusi Maardu lastele – külastatakse lasteaedu, korraldatakse mängupäevi ja lavastatakse väikseid etendusi.
Kõik see arendab noorte koostööoskust, esinemisjulgust, organiseerimisvõimet ja loovat mõtlemist – oskusi, mis on väärtuslikud igas eluvaldkonnas.
Digivahendid ja eneseanalüüs
Noored täidavad maleva jooksul digitaalset päevikut, kuhu kirja pannakse oma tähelepanekud, õppetunnid ja kogemused. See toetab eneseanalüüsi, arendab väljendusoskust ja aitab noorel mõtestada oma arengut. Samuti tutvustatakse noortele infoportaale ja usaldusväärseid infoallikaid, kust leida teavet töö, hariduse ja võimaluste kohta.
Maardu õpilasmalev on midagi enamat kui suvine töö – see on keskkond, kus noored kasvavad, õpivad ja panustavad. See on koht, kus tekivad uued sõprused, eneseusaldus ja esimesed sammud iseseisvuse suunas.
Maardu õpilasmalev ei kasvata ainult töötajaid – see kasvatab teadlikke, hoolivaid ja julgeid noori, kes oskavad väärtustada nii iseennast kui oma kogukonda.
Malev toimub kolmes vahetuses suve jooksul.
Lisainfo: Maardu õpilasmalev https://www.facebook.com/groups/266098794731016
E-post: maardu.opilasmalev@gmail.com