Maardu linna jäätmehoolduseeskiri

§ 25.   Biojäätmed

  (1) Biojäätmed on biolagunevad aia- ja haljastujäätmed ning biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed.

Biojäätmed tuleb koguda muudest jäätmetest eraldi ja väikeelamutes võimalusel kompostida tekkekohas vastavalt eeskirja nõuetele. Korteriühistutel (alates 5 (viis) korterist) on biojäätmete kompostimine keelatud. Väikeelamud, kellel kompostimisvõimalus puudub ja korteriühistud (alates 5 (viis) korterist) on kohustatud biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed üle andma jäätmevedajale. Väikeelamutel on biojäätmete tekkekohas kompostimine ja taaskasutusse võtmine eelistatud käitlemisviis.

  (2) Biolagunevate aia- ja haljastujäätmete tekkimisel tuleb neid koguda liigiti. Lubatud on nõuetele vastava kohtkompostimise toimingu rakendamine. Biolagunevate aia- ja haljastujäätmeid on võimalik anda üle selleks ettenähtud ja nõuetele vastavasse kogumis- ja käitluskohta.

  (3) Juhul kui tekkekohas kompostimist vastavalt eeskirja nõuetele ei tehta, peab kinnistul biojäätmete kogumiseks olema eraldi konteiner ja need tuleb üle anda jäätmevedajale (välja arvatud erandjuhtudel juriidilised isikud, kelle võib linnavalitsuse nõusolekul kirjaliku vormikohase taotluse alusel biojäätmete veost vabastada).

  (4) Biojäätmed tuleb paigutada biojäätmete konteinerisse lahtiselt, pakitult paberist kotti või täielikult biolagunevasse kotti. Biojäätmete konteiner peab olema vooderdatud biolaguneva kotiga.

  (5) Biojäätmed tuleb üle anda jäätmevedajale sagedusega, mis väldib mahuti ületäitumist, haisu teket ja kahjurite levikut ning ümbruskonna reostust, kuid mitte harvem, kui üks kord kahe nädala jooksul.

  (6) Kinnistul tekkivaid biojäätmeid on lubatud kompostida oma kinnistu piirides. Väljaspool oma kinnistut on biojäätmeid lubatud kompostida ainult vastava keskkonnakaitseloaga jäätmekäitluskohas.

  (7) Biolagunevad aia- ja haljastujäätmeid võib kompostida lahtiselt kompostiaunas või kompostris. Köögi- ja sööklajäätmeid võib kohapeal kompostida ainult kinnises kahjurite ja lindude eest kaitstud kompostris.

  (8) Kompostianum või komposter peab paiknema vähemalt 3 (kolm) meetri kaugusel naaberkinnistust ja vähemalt 4 (neli) meetri kaugusel ehitisest, kui naabrid ning ehitiste omanikud ei lepi kokku teisiti.

  (9) Linna haljasaladel tekkivaid biolagunevaid aia- ja haljastujäätmeid ei ole lubatud prügilasse ladestada. Need tuleb koguda muudest jäätmetest eraldi ja kompostida nõuetele vastaval kompostimisväljakul või muus jäätmekäitluskohas, millel on sellekohane keskkonnakaitseluba.

  (10) Kompostitavat materjali peab paigutama, ladustama, käitlema tervisele ja ümbruskonnale kahjutult ning nii, et see ei põhjustaks kahjurite ja haisu levikut. Biojäätmete kompostimisel tuleb tagada, et toimuksid aeroobsed lagunemisprotsessid. Roiskuva, haisva, prügise, taimehaigusi levitava, keskkonnale ja tervisele ohtliku ning mittesobivasse kohta rajatud kompostimiskoha peab likvideerima selle omanik omal kulul. Kui kompostimiskoha omaniku ei ole võimalik kindlaks teha, korraldab saastatud kinnisasja omanik saaste likvideerimise oma kulul.

  (11) Kogumiskaevude setted ja reovesi tuleb vedada asjakohast teenust osutava ettevõtte poolt reovee vastuvõtusõlme. Heitvee kogumis- ja settekaevude setteid ning käimlajäätmeid ei tohi kasutada komposti valmistamiseks ega laotada territooriumile. Reovee kohtkäitlussüsteemi omanik peab järgima Maardu linna reovee kohtkäitluse ja äraveo eeskirja nõudeid.