Uudised

« Назад

Ebameeldiv lõhn Maardu linnas – otsime probleemile lahendust

Ebameeldiva välisõhu lõhna probleemi lahendamine Maardus ja selle ümbruses on linnale väga oluliseks teemaks, sest halb õhukvaliteet ja ebameeldiva lõhna levimine mõjub inimestele koormavalt ning võib seada ohtu ka nende tervise.  

Eile toimus Maardu Linnavalitsuses ametlik kohtumine keskkonnaalaste juhtide ja spetsialistidega Keskkonnaministeeriumist, Keskkonnaametist, Viimsi ja Jõelähtme valdadest ning TJT AS-st. Kahjuks ei tulnud kohtumisele prügila omanik ise – Tallinna linn.

Tugeva haisu levik linnas oli novembrikuu jooksul oluliselt sagenenud ning Maardu Linnavalitsuse ja ka Keskkonnaameti poole pöördusid korduvalt kaebustega Maardu ja naaberomavalitsuste elanikud. Ümarlaua eesmärk oli leida ühiselt probleemile lahendus ning kaardistada edasised tegevused, et vähendada lõhnahäiringute esinemist.

Protsess on keeruline ja vaevaline, sest prügila esindajate sõnul vastab ettevõtte tegevus seadustele ning hais on nende tegevuse „loomulik osa". Kohtumisel jõuti kokkuleppele, et detsembris toimuval TJT AS-i nõukogu koosolekul arutatakse haisu vähendamise meetmeid ja sõnastatakse omaniku seisukoht, millest informeeritakse naaberomavalitsusi.

Tegime ettepaneku Keskkonnaministeeriumile üle vaadata riiklikud normid, mis lubavad ettevõttetel „haiseda" kuni 15% kalendriaastast. Samuti võiks Keskkonnaamet lisada prügila kompleksloa sisse nõude paigaldada prügila ümbruses elektroonilised „ninad". Meie seisukohalt võiks prügila oluliselt vähendada biolagunevate olmejäätmete vastuvõtmist või kaaluda nende vastuvõtmise täielikku lõpetamist. TJT peab läbi viima kompleksse välisõhu kordusmõõtmise, mille puhul määratakse, kas lõhnahäire ületab kehtestatud piirid - ületamise korral lõpetatakse 3. kategooria loomsete jäätmete kompostimise. Plaanis on ka kutsuda prügila esindajaid Maardusse inspektsioonile just neil hetkil, mil linnas levib vastik hais.

AS Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse lõhnaainete esinemise vähendamise kava on juba aastaid menetlemisel ning siiani pole lõplikult kinnitatud Keskkonnaameti ja AS TJT poolt. Kava projekt näeb ette, et prügila rakendatud meetmete hindamist kontrollitakse alles 2024. aasta keskel ning aruande esitamise tähtaeg on 31.12.2025. Meie arvamusel peaks prügila rakendama neid meetmeid oluliselt varem. Samuti ootame riigiasutustelt jõulisemat sekkumist probleemi lahendamisesse ja nõuete karmistamist. Kätega laiutamine ei aita probleemi lahendamisele kaasa.

Töö jätkub ning Maardu linn ei tagane oma nõuetest. Linnavalitsus teeb kõik endast oleneva, et lõhnahäiringud väheneks.