Kaasamine

Kaasamise põhimõtted

Teeme otsuseid koos nendega, keda need otsused mõjutavad, ning nendega arvestades. Selleks informeerime huvirühmasid ja elanikke ning konsulteerime nendega.

Maardulased saavad esitada linnavalitsusele ettepanekud linna elu puudutavates küsimustes e-posti teel linnavalitsus@maardu.eePöördumist saab esitada ka linna kodulehe kaudu lingil https://maardu.ee/teabenoude-vorm 

Elanike teabenõuetele ja pöördumistele vastame nii kiiresti kui võimalik, kuid mitte hiljem kui seaduses sätestatud korras. Kui küsimus ei kuulu ametniku pädevusse, suunatakse küsija õige inimese juurde. Heakorraprobleemist saab infot edastada lingil https://maardu.ee/teavita-probleemist

Pressiteated, sotsiaalmeedia teavitused ja muu kommunikatsioon on lihtsa ja selge keelekasutusega ning poliitiliselt neutraalsed ja tasakaalustatud. Informeerime elanikke eesti ja osaliselt vene keeles. Avaldame kõik teated  linna veebilehel, sotsiaalmeedias ja teistes meediakanalites ning võimalusel üheaegselt.

Maardu elanikel on võimalik kaasa rääkida üldplaneeringu, detailplaneeringute, jäätmekava, eelarvestateegia koostamise protsessis vastavalt seaduses ette antud tähtaegadele. Ka linna arengudokumentide koostamisel on võimalik esitada ettepanekuid ning osaleda avalikel aruteludel (nt linna arengukava jt). Avalike arutelusid korraldatakse ka teistel inimestele aktuaalsetel teemadel nt välisõhukvaliteet, gümnaasiumihariduse tulevik jt.

Avalike arutelude toimumise päevast, ajast ja kohast informeerime maardulasi aegsasti linna veebilehel, sotsiaalmeedias, Muuga listi kaudu ja teistel meediakanalitel. Arutelud toimuvad nii eesti kui vajadusel ka vene keeles. Arengukavade ja planeeringute avalikul väljapanemisel linna kodulehel anname inimestele teada mis tähtaajaks ja mis e-postile saab esitada arvamusi, ettepanekuid ja vastuväiteid. 

Maardu linna ja Muuga kogukonna koostöömudel

Maardu on multikultuurne linn koos potentsiaalselt mitme kogukonnaga, millest selgelt eristub eneseteadlikum Muuga piirkond koos oma unikaalse keskkonna, ajaloo, identiteedi ja kogukonnaga. 

Aastakümnete jooksul dialoogi kui sellist Muuga elanike ja linnavalitsuse vahel ei ole erinevatel põhjustel olnud. Selle ja mitme teiste tegurite koosmõjul on Muugal elavatest ligikaudu 6000-7000 inimesest on Maardusse registreeritud vaid ca 2700. Viimastel aastatel on hakanud toimuma märgatav Muuga kogukonna ja KOV liikumine üksteise suunas - ühelt poolt on selle taga teadlikum, nõudlikum ja häälekam Muuga kogukond, teiselt poolt on aga linnavalitsuse soov kuulda ja arvestada Muuga inimeste arvamuste ja seisukohtadega, mis aitab tõhusamini arendada piirkonda. 

Maardu Linnavalitsus osales perioodil aprill-detsember 2022 Sotsiaalse innovatsiooni labori kohalike omavalitsuste ja kohalike kogukondade koosloome koolitusprogrammis. Programmi eesmärgiks oli parandada programmis osalenud KOVide oskusi korraldada koosloomet kohalike elanike, kogukondade ja MTÜ-dega ning oskus kaasata neid kohaliku elu korraldamisesse.

Antud programmi raames keskenduti Muuga inimesesõbraliku elukeskkonna teemale ning selle teema sees täpsemalt fokuseeriti kolmele küsimusele, milleks on puhas õhk ja loodus; Muuga avalik ruum ja kättesaadavad avalikud teenused. 

Koolitusprogrammi raames omandasime püsiva dialoogi käima panemiseks puudu olevaid praktilisi kaasamisoskusi ja luua toimiv koostöömudel. Ideaalis näeksime koostööd kolmepoolsena ning Maardu keskkonna probleemistikku arvestades kaasaksime ka kohalikke ettevõtteid. Inimsõbraliku elukeskkonna temaatikale keskendumine on oluline Maardu linnale tervikuna (suure keskkonnakoormusega tööstuslinn, vastuolud elanike ja ettevõtete huvides jt) ning võimaldab üles ehitada paremat koostööd linna tulevikuvisiooni loomes.

Programmi raames sai loodud Maardu linna ja Muuga kogukonna koostöömudel, mille linnavalitsus kavatseb samm sammult ellu viia. Mudeli edukas rakendamine Muuga kogukonnaga teeb võimalikuks kasutada seda edaspidi ka teiste kogukondadega linnaruumi ja avalike teenuseid planeerides ja koostööd arendades. 

Programmis osalemine võimaldas linnavalitsusel luua personaalset ja regulaarset kontakti Muuga kogukonna aktivistidega ning õppida üksteisest paremini aru saama, mis on koostöö tulemuslikkuse ja jätkusuutlikkuse oluline eeldus. Saame parema ja realistlikuma pildi Muuga kogukonna vajadustest ja ootustest ning õpime koos otsima vastuseid keerulistele küsimustele. Omavalitsusena soovime muuta valitsemist avatumaks ja kaasavamaks ning selleks osalesime programmis.

Teadlikumast, sisukamast ja süsteemsemast koostööst võidavad kõik osapooled. 

Kaasav eelarve

Kaasav eelarve on demokraatlik valitsemisviis, kus kogukond saab otse osaleda linna eelarveprotsessis. Selle põhieesmärk on võimaldada kodanikel kaasata end otsuste tegemisse ja määrata, kuidas osa avalikest vahenditest kulutatakse.

Maardu linn kaasab elanikke eelarve kujundamisse aastast 2017.  Maardu kaasava eelarve konkurss kannab nime «Kodulinn Kaunimaks" ning selle raames saavad kõik Maardus registreeritud inimesed vanuses alates 16. eluaastat esitada oma ideed linna kaunimaks ja paremaks muutmiseks. Rahvahääletus ja ideede esitamine toimub VOLIS keskkonnas. Kaasava eelarve maht 2024 aastal on 50 000 eurot.

Arvestades muugakate suure huvi konkursi vastu ja sooviga panustada tõhusamalt Muuga linnaosa arengusse esitatakse alates 2021. aastast konkursile ideid kahes eraldi kategooriates – Kallavere ideed ja Muuga ideed.

Oma ideid esitades saavad linlased juhtida linnavõimu tähelepanu sellele, millest tuntakse Maardus puudust ning saavad hea võimaluse oma ettepaneku elluviimiseks. Esitatavaks ideeks võib olla Maardu avalikku linnaruumi ilmestav objekt. Maardulased saavad esitada ettepanekud linnaelu erinevatest valdkondadest – spordist kuni vabaaja veetmiseni, linna kujundusest kuni looduskeskkonna korrastamiseni. Piiranguks on vaid investeeringuobjekti kogumaksumus.

Ideede valiku kriteeriumid:

  1. idee on realistlik ning on vastavuses linna arengukavaga;
  2. idee on teostatav järgmise kalendriaasta jooksul;
  3. valminud investeeringuobjekti hooldamisega ei kaasne ebamõistlike kulusid;
  4. idee kogumaksumus ei ületa 30 000 eurot Kallaveres ja 20 000 eurot Muugal.

Alates 2022. aastast korraldatakse ideedekonkurss sügisel, et paremini siduda kaasavat eelarvet linna järgmise aasta eelarve koostamisega ning võimaldada konkursi võitnud ideede realiseerimiseks rohkem aega.

Kodulinn  Kaunimaks ideekonkursi võitjad:

2017             mängu- ja spordiväljaku rajamine

2018              jalgpalliklubi Maardu Linnameeskonna idee rajada linnastaadionile tehniline hoone

2019              kaasaegse korvpalli välisväljaku rajamine

2020              Maardu järvele kai rajamine

2021              Kallaveresse tantsuplatsi ja suveestraadi rajamine ja Muugale välijõusaali seadmete püstitamine

2022              väliujula rajamine Maardu järvele ning vabaõhulava püstitamine Muuga Lennula kinnistule

2023              Kallaveres madalseiklusraja rajamine ja Muugal skatepargi ehitamine

2024              Kallaveres Kellamäe parki kella rajamine ja Muugale madalseiklusraja ehitamine